Με το δεξί ξεκίνησε το Λίντο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την νέα χρονιά. Διατηρώντας την παράδοση, επικράτησε του Κεραυνού με 0-1 σε ένα καλό και αμφίρροπο παιχνίδι.

Το Λίντο μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και στα πρώτα 10-15 λεπτά είχε ξεκάθαρη πρωτοβουλία κινήσεων και κατοχή.

Γρήγορα όμως ο Κεραυνός ανέβασε το ρυθμό του και ισορρόπησε την αναμέτρηση. Το παιχνίδι ήταν καλό, με ποιότητα και φάσεις και από τις δύο πλευρές, δύναμη, τρεξίματα και δυνατές μονομαχίες. Το Λίντο απείλησε πρώτο με επέμβαση και δοκάρι σε φάουλ του Ανδριαδάκη. Ο Κεραυνός και αυτός απάντησε με χαμένη ευκαιρία που αποσώβησε ο Δακανάλης. Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το ρυθμό, καθώς ο Αποστολάκης πέρασε από την άμυνα στα χαφ, και έδωσε ενέργεια και κλεψίματα στο κέντρο. Ο Χριστοφής που πέρασε στην άμυνα έκανε πολύ καλό παιχνίδι και βοήθησε τα μέγιστα στο σωστό ξεκίνημα των επιθέσεων του Λίντο.

Το Λίντο έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Ανδριαδάκη να πλασάρει άουτ σε κενή εστία, με τον τερματοφύλακα εξουδετερωμένο στο 55'. Από εκεί και πέρα ο αγώνας άλλαξε ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δείχνουν έμπρακτα ότι η ισοπαλία δεν τους αρκούσε. Ο Δακανάλης με τα γρήγορα βγαλσίματά του πάνω στην μπάλα έσωσε το Λίντο από περιπέτειες. Ο πορτιέρο του Κεραυνού αποσώβησε δυνατό μονοκόμματο του Φυτίλη μετά από μαγικό συνδυασμό με τον Ανυφαντάκη. Ο τελευταίος ήταν αυτός που λύτρωσε τους Πυροβολάκη και Φραγκιαδάκη, στο 83ο λεπτό, όταν με προσωπική ενέργεια και δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το τελικό 0-1.

Τα σκορ θα μπορούσε να ανέβει κι άλλο, όταν ο Τσιντάρης έστειλε σε κενή εστία το πλασέ του πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στα θετικά η ενέργεια και η διάθεση για το Λίντο, και η εμφάνιση των Ανυφαντάκη, Χριστοφή, Αποστολάκη στο Β' ημίχρονο.

Για το Lido FC: Δακανάλης, Χουρδάκης, Τσίχλας, Αποστολάκης, Φωτάκης, Βιστάκης, Φυτίλης, Ανυφαντάκης, Φρογάκης (46' Χριστοφής), Ανδριαδάκης (79' Τσιντάρης) , Μανουσάκης (79' Ξενικάκης). Για πλούσιο φωτογραφικό υλικό από την αναμέτρηση, πατήστε εδώ.